Dřevostavba obecně
DŘEVOSTAVBA OBECNĚ
Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá smrkové a jedlové řezivo, které je poměrně lehké, velmi pružné a pevné, má velmi dobré technické vlastnosti, dobře se opracovává, lepí a natírá. V suchém prostředí je velmi trvanlivé. Též je používáno dřevo z borovic a modřínů.
Mezi výrobní postupy patří masivní dřevostavby (např. sruby), roubenky, hrázděnky nebo sendvičové stavby. Moderní dřevostavby jsou označovány jako ekologické domy. Nové technologie výstavby a zateplení snižují náklady na vytápění.
Sruby
Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány v oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp. V oblastech s menším množstvím dřeva se ujala úspornější hrázděná konstrukce.
Při stavbě srubů se používají celé kmeny. Srubová konstrukce obsahuje stropní trámy, srubové stěny, sloupy a průvlaky. Krov a střecha jsou stejné jako u zděných staveb. Omezené vzdálenosti sroubení mohou být řešeny sloupy a průvlaky.
Roubenky
Roubenky (roubené stavby) vychází z tradičních postupů. Střecha stojí na vysazených stropních trámech, které jsou zdobeny. Tím je zaručena kompaktnost a kombinací s polovalbami (sukýnkami) a lomenicemi (štíty) i krása celé konstrukce.
Sendvičové stavby
Nosná stěnová konstrukce sendvičových staveb je vyrobena z masivních dřevěných hranolů (profily z lepeného dřeva) nebo kulatin. Stěna je zaklopena obvykle OSB deskou, která zároveň plní funkci parozábrany. Výplň stěny slouží jako tepelná izolace vykrývající tepelné mosty nosných prvků a k tomuto účelu se používá nejčastěji minerální vata nebo foukaná celulóza. Na fasádu se používá kontaktní zateplovací systém s omítkou (jako u zděných staveb) nebo různé druhy předvěšených obkladových materiálů (dřevo, cementotřískové desky a pod.) s odvětrávací mezerou.
Moderní dřevostavby dnešní doby jsou postaveny ze sendvičových (několikavrstvých) konstrukcí, kdy konstrukční systém na bázi dřeva je kombinován s jinými stavebními materiály. Díky tomu jsou tyto stavby konstrukčně nejvýhodnějším stavebním systémem pro stavbu nízkoenergetických domů, kdy i s minimální tloušťkou těchto konstrukcí dosahují výborných tepelně izolačních vlastností. Dřevostavba nabízí při stejné zastavěné ploše v průměru až o 10% větší obytný prostor. Při této kombinaci na první pohled nepoznáme, že se jedná o dřevostavbu.
Výstavba moderní dřevostavby nepotřebuje technologické přestávky a lze je provádět i v mrazu, což je u mokrých procesů vyloučeno. Dřevo působí velmi pozitivně na lidskou psychiku a imunitní systém, zároveň dokáže vyrovnávat vlhkost v interiéru. Při jejím přebytku ji dokáže absorbovat a naopak uvolnit, pokud je vzduch příliš suchý. Mimo jiné je dřevo schopné přijímat škodliviny, pachy a CO2 ze vzduchu a filtrovat je i v době, kdy už neroste a je použito jako stavební materiál, díky tomu vzniká stabilní klima vyhovující astmatikům a alergikům.
Sendvičové dřevostavby lze stavět dvěma způsoby:
Systém Two by Four
Tento systém vznikl v USA a postupně se rozšířil do celého světa. Jedná se o staveništní způsob montáže dřevostaveb, kdy byly konstrukce složeny z trámů 2 x 4 palce. V současnosti se i v USA používají spíše trámy 2 x 6 nebo 2 x 8 palce. Větší šířka trámů umožňuje do rámové konstrukce vložit více izolace. Rastr stojek se v Evropě používá 625 mm nebo 417 mm z hlediska rozměrů velkoplošných materiálů, které se ke stojkám připevňují.
Prefabrikovaný systém
Dřevostavby se tímto systémem staví tak, že na staveniště přijedou buď celé stěny, případně buňky, které jsou vyrobené ve výrobním závodě a na staveništi jsou sestaveny k sobě. Oproti systému two by four je samotná stavba rychlejší, je však nutné přihlédnout na dostupnost pozemku kvůli vjezdu těžké mechanizace.
U moderních dřevostaveb dnešní doby platí, že jsou zdravé, rychlé, ekonomické a úsporné a oprávněně se stávají symbolem pro zdravé bydlení v příjemném prostředí.