Sehr geehrte Kunden,

wir – das RE/MAX Team – garantieren eine schnelle, fachlich kompetente und zufriedenstellende Abwicklung des Kaufs einer Immobilie in Tschechien. Dabei sprechen wir insbesondere potentielle Käufer aus Deutschland und Österreich an.

Auf den ersten Blick erscheint dies alles einfach. Interessenten bzw. Käufer aber auch Verkäufer stoßen sehr rasch auf die Sprachbarriere. Darüber hinausgehend sind Käufer aus Deutschland oder Österreich oftmals nicht mit den gesetzlichen Regelungen der tschechischen Republik vertraut.

Ich biete Ihnen - mit der fachkompetenten Unterstützung der RE/MAX Kanzlei und unserer Anwälte - eine zertifizierte deutschsprachige Hilfestellung in allen Fragen und die fachliche Begleitung bis zum erfolgreichen Erwerb der von Ihnen gewünschten oder angebotenen Immobilie und darüber hinaus eine Nachbetreuung an.

Die Attraktivität des tschechischen Immobilienmarktes ist in den letzten Jahre enorm gestiegen. Staatsbürger der ganzen Welt können in der tschechischen Republik Häuser, Wohnungen, gewerbliche Objekte als auch Grundstücke erwerben. Daher sind bereits Investoren aus Westeuropa, USA, naher Osten und China als Käufer in Tschechien aktiv tätig. Brünn (Brno) und Südmähren erfreuen sich auf dem Immobilienmarkt einer immer höheren Beliebtheit. Das Angebot ist breit gestreut und umfasst Baugrundstücke, Wohnungen (Neubauten und Altbauten), Gründerzeithäuser,  Bürogebäude, Hotels – oft liebevoll saniert, als auch Gewerbeobjekte und Fabriken.

Die Preise der Immobilien sind im Vergleich zu anderen europäischen Städten und Regionen erschwinglich und daher ist eine allfällig erforderliche Finanzierung einfach zu bewerkstelligen. Kreditinstitute und Banken in CZ kommen ausländischen Investoren in den meisten Fällen sehr entgegen. Es ist nicht unüblich dass jegliche Formalitäten in 2-3 Monaten erfolgreich abgewickelt werden. Die anfallende Grunderwerbsteuer in der tschechischen Republik beträgt 4 % vom Immobilienkaufpreis. An dieser Stelle möchte ich auf das Geldwäschegesetz ( 254/2004) hinweisen, welches den Baranteil bei Immobilienkäufen auf nicht mehr als 270 000,- czk ( ca. 10 800,- €) begrenzt. Die darüber liegenden Beträge sind über Geldinstitute zu überweisen.

How can foreigners rent or buy real estate in Czech Republic?

There are no restrictions on foreign nationals buying property in Czech Republic. Lately, buying or renting Czech real estate for foreigners has become more and more interesting. Not only the number of foreign people planning here to stay long-term is growing but also the number of entrepreneurs who perceive buying property as a profitable investment.

In most banks there is no problem obtaining a loan to finance the purchase of real estate.

Advantages of buying real estate in Czech Republic.

The Czech Republic is the heart of Central Europe, here are at least five reasons why to consider investing in properties.

  • Buying real estate in Czech Republic is relatively easy and fast. Transfer of ownership may be settled within one to two months. There are no special documentations needed from non-Czechs.
  • Real estate in Czech Republic is highly profitable and when buying a flat, a house or plot of land one can expect that the investment will return in just few years. This is especially case of the capital city of Prague where thousands of new homes are built annually, with their value increasing every year.
  • Another big advantage of buying real estate here is the recent high demand for real estate. Your dream home or apartment can be easily purchased for an affordable price. In case you need to sell one, it wouldn’t last too long, not even a month.
  • You can choose from wide variety of real estate. There are new and old apartments, historic buildings, hotels, lands, forests, etc. In Czech Republic those interested in real estate will satisfy their unique needs and simply get what they need in both private housing or for their business.
  • Last but not least we should mention more than an affordable prices of real estate in Czech Republic. Compared to the other European countries, housing here can be still purchased relatively cheap and without complications.

What you should cautious about when buying real estate in Czech Republic?

  • According to Act No. 254/2004 Coll. on limitations of cash payments, it is forbidden to pay in cash more than CZK 270000 in one day. Payments over this amount must be made only on a non-cash basis. The prohibition also applies to currencies other than CZK.
  • When buying a property, the so-called tax on the acquisition of immovable property (formerly a real estate transfer tax) must be paid. The rate of this tax is 4% of the property price, and from 01/11/2016 this tax is payable by the acquirer of the right to ownership of the real estate (the buyer).

What about renting in Czech Republic?

Other than in Prague we register growing numbers of non-Czechs in Brno the Moravian capital.

A lot of multinational companies are based in Brno, which are constantly looking for all sort of specialists from all around the world. There are also many major universities that attract foreign students. This is why we need to adjust our housing market to the demand of foreign people. These numbers are growing exponentially.

Getting rented an apartment is nothing complicated until non-Czechs hit the first problem, most likely of not knowing Czech laws and unfortunately due to lack of English language of Czech landlords.

Our certified brokers would be happy to discuss all necessities regarding purchase or rent of a real estate. It is a standard for us to communicate not only in the Czech language but also in English or German on the level of a native speaker.

7. Jak si koupí nebo pronajme nemovitost v České Republice cizinec?

Nemovitosti na území České republiky mohou nakupovat nejen občané ČR, ale i občané z jiných států. V poslední době je nákup nebo pronájem českých nemovitostí pro cizince stále zajímavější. Roste nejen počet cizinců, kteří zde hodlají dlouhodobě pobývat, a proto si hledají vhodné bydlení, ale i počet podnikatelů, kteří nákup nemovitosti v České republice vnímají jako vhodnou a výnosnou investici.

Nemovitosti na území České republiky mohou dnes nakupovat nejen občané ČR, ale libovolně i cizinci. Stejně tak již dnes ve většině bank není problém získat úvěr na financování koupě nemovitosti pro cizince.

Výhody nákupu realit v České republice

Česká republika je srdcem střední Evropy a existuje minimálně pět důvodů, proč by zde měl cizinec zvážit nákup nemovitosti.

1) Nákup realit je v České republice poměrně právně nenáročný a rychlý. Převod vlastnického práva lze standardně vyřídit během jednoho až dvou měsíců, přičemž se od cizince nevyžaduje žádná zvláštní dokumentace.

2) Nemovitosti v České republice jsou vysoce rentabilní a při nákupu bytu, domu či pozemku lze počítat s tím, že se vám po pár letech investice několikanásobně vrátí. Toto platí obzvláště pro nemovitosti v hlavním městě Praze, kde jsou každoročně stavěny tisíce nových domů a bytových jednotek, přičemž jejich hodnota s každým rokem stoupá.

3) Jednoznačnou výhodou nákupu realit v ČR pro cizince je nynější vysoká poptávka po nemovitostech. Vámi vysněný dům či byt lze snadno koupit za přijatelnou cenu, přičemž zájemců o reality v ČR je tolik, že vám následný prodej nemovitosti nebude trvat ani měsíc.

4) Nabídka nemovitostí ke koupi je poměrně široká. V nabídce jsou nejen byty, a to jak novostavby tak i starší byty, ale i historické budovy, hotely, pozemky, lesy atd. V České republice si každý zájemce o reality přijde na své a najde zkrátka ideální nemovitost jak na bydlení, tak na následný prodej či podnikání.

5) V neposlední řadě je třeba také zmínit více než přijatelnou cenu realit v České republice. Oproti ostatním evropským státům a metropolím, lze bydlení v České republice stále pořídit relativně levně a bez komplikací.

Na co musí i cizinci při koupi nemovitosti v ČR nezbytně myslet?

a) Podle zákona č. 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti, je zakázáno v jeden den uhradit v hotovosti větší částku jak 270 000 Kč. Platby nad tuto částku musí být prováděny pouze bezhotovostně. Zákaz se vztahuje i na jiné měny nežli je CZK.

b) Při nákupu nemovitosti musí být uhrazena takzvaná daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti). Sazba daně činí 4 % z ceny nemovitosti, přičemž od 1.11.2016 je povinen tuto daň hradit právě nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci (kupující).

Jak je to s pronájmem nemovitostí v ČR?

Kromě hlavního města Prahy rostoucí počet cizinců evidujeme i v Moravské metropoli Brně.V Brně je celá řada nadnárodních společností, které poptávají stále nové a nové zaměstnance, a stejně tak je tady řada významných vysokých škol, které jsou pro cizince lákavé a díky tomu je poznat rostoucí počet cizinců, kteří poptávají nájemní bydlení. Jsou mezi nimi Slováci, Řekové, Portugalci, Španělé, Rusové, Italové, Poláci, Noři, Dáni, Indové, atd.

Na první pohled získat byt do pronájmu není nic složitého až do chvíle, kdy cizinci narazí na první problémy, a to především z důvodu neznalosti našich zákonů a hlavně bohužel díky neznalosti českého jazyka, kdy stále spousta majitelů nekomunikuje v cizím jazyce, především v angličtině.

Další nezbytnosti týkající se nákupu či pronájmu nemovitosti se zahraničním klientem rádi proberou naši ceritfikovaní makléři. Je pro nás samozřejmostí komunikace nejen v českém jazyce, ale i v anglickém či německém jazyce na úrovni rodilého mluvčí.

6. Jak se budou měnit ceny nemovitostí v roce 2019

Porostou dále ceny nemovitostí nebo jsme narazili již na cenový strop, a naopak budou ceny nemovitostí klesat?

V současné době sledujeme určité ochlazení na trhu s nemovitostmi. Souvisí to především se zpřísněním podmínek pro poskytnutí hypotéky a s růstem úrokových sazeb, které se dnes pohybují v průměru na úrovni 2,7 % ale pro příští rok se předpokládá růst až ke 4 %.

Září a říjen byly pro banky, co se týče hypoték, velmi úspěšné měsíce, protože klienti bank chtěli stihnout vyřídit hypotéky ještě za výhodnějších podmínek. Pro následující měsíce však banky očekávají propad zájmu min. v desítkách % až cca o 1/3.

Zájemci s hotovostí spíše vyčkávají nebo rovnou vyhledávají výhodnější koupi.

Přesto je doposud cenový vývoj neúprosný, viz. následující graf

 

Zdroj: realitní a zpravodajský server Reality Morava

Nesouvisí ale cenový vývoj nemovitostí s celkovou ekonomikou a růstem mezd?

Meziroční nárůst nominální mzdy je ve výši 8,6 %.

Zdroj: ČSÚ

Dle vyjádření Jiřího Rusnoka, guvernéra ČNB, z jara letošního roku, jsou u nás ceny nemovitosti o 15 % nadhodnocené a lze tedy i nadále očekávat opatření ČNB směřující ke zpomalení růstu cen nemovitostí (růst úrokových sazeb, zpřísňování podmínek pro žadatele atd.).

Pokud ale ekonomika pošlape, mzdy porostou, tak veškerá opatření ČNB budou mít pouze zbrzďující účinek na růst, určitě nezpůsobí zastavení růstu cen nemovitostí a už vůbec ne jejich pokles. Jedinou podmínkou pro zastavení růstu cen nemovitostí v současné situaci je případná ekonomická recese. Jestli bude nebo nebude, to necháme na povolanějších, každopádně dopad recese na cenu nemovitostí je vždy s výrazným zpožděním.

Takže závěr je takový, že pro rok 2019 očekáváme ekonomický růst a tím pádem i mírný růst cen nemovitostí.

Rada pro Vás:

  • Pokud chcete koupit nemovitost, kupte a neodkládejte koupi, protože výhledově pokles nelze očekávat
  • Pokud chcete prodat, prodejte, protože růst cen nemovitostí už nebude mít takový efekt jako doposud a je pravděpodobné, že inflace tento růst pohltí
  • Pokud uvažujete o koupi nemovitosti jako investici, rovněž kupte, protože lze i nadále předpokládat rostoucí růst nájemného

5. Léto v plném proudu, ale trh s byty se ochlazuje!?

V poslední době jsme stále masírováni médii o tom, jak ceny bytů stále rostou. Z čeho ale média vychází? Vychází ze statistik developerů. Hodnotit celkový trh s nemovitostmi podle těchto statistik je ale poněkud zjednodušené.
Pamatujete si, co se ještě nedávno v obchodech dělo s kostkou másla a před tím ještě např. s vajíčky apod. Někdo vypustil zprávu, že máslo nebude, chytila se toho média a nakonec to vyústilo v paniku a téměř ve rvačky v supermarketech, lidé kupovali máslo po desítkách kusů a cena másla se vyšplhala na neuvěřitelné ceny. Následně to z ničeho nic utichlo a cena másla se vrátila do normálu.
Je velký rozdíl mezi bytem a kostkou másla? Z tržního pohledu minimální, jedná se o obchodní komoditu, akorát u bytu, jako u dražší komodity, bude reakce u chování zákazníka dlouhodobější, ale výsledek bude stejný.
Současné statistiky a zprávy v médiích stále chtějí podporovat růst cen, ale naše zprávy z trhu již říkají něco jiného. Trh ochlazuje!
Ano, stále trvá poptávka po malých bytech typu 1kk, 1+1, 2kk. Tyto byty poptávají a kupují většinou drobní investoři, vesměs byty financují převážně z vlastních zdrojů a byty následně pronajímají. Hlad po těchto bytech je obrovský, stejně tak o pronájmy v těchto bytech, což souvisí se stále rostoucí ekonomikou, rostoucí poptávkou po pracovních místech a noví pracovníci musí přece někde bydlet. Co se stalo s tímto segmentem bytů za minulé krize se zatím nebudu rozepisovat, ale jen naznačím, že ubylo pracovních míst, odešli zahraniční pracovníci, vyprázdnily se byty a majitelé tyto byty začali prodávat, protože je nedovedli pronajmout, ale poptávka již byla nižší než nabídka, a tak šla prodejní cena dolů.
Ano, ceny malých bytů pravděpodobně dál porostou, a to po celou dobu co poroste ekonomika.
Poslední statistiky o prodejích vychází právě z prodejů těchto malých, investičních bytů. U větších bytů to je ale již jinak.
Již dříve jsem psal, že v inzerci zůstávají předražené byty. To stále platí, inzerce, resp. nabídka je plná předražených velkých bytů, kde majitelé mají již ale marné očekávání. U velkých bytů nenastane to, co u malých bytů, jejich ceny již neporostou, aspoň ne tak závratně. Případně mírně rostoucí tržní cena nedožene nadsazené ceny ze strany majitelů a tak se s bytů stanou ležáky.
Vysvětlení, proč tomu tak je u větších bytů, je následující: větší byty, až na výjimky kupují lidé pro rodinné bydlení, na investici a následný pronájem se totiž nevyplácejí, tak jako malé byty a je zde větší riziko znehodnocení z důvodu většího počtu nájemníků v bytě. Při větších částkách potřebných na koupi těchto bytů je financování již nutné řešit hypotečním úvěrem a zde je ten kámen úrazu. Úrokové sazby rostou, v brzké době dosáhnou 3%, banky resp. jejich odhadci již nenápadně, ale jistě ceny „podhodnocují“ a hlavně platí opatření ČNB vylučující 100% financování úvěrem.
Uvedu příklad: Byt 3+KK, 80 m2, požadovaná cena majitelem 5.500.000 Kč.
Odhad banky nám vyjde 5.200.000 Kč, banka poskytne hypotéku ve výši 80% z odhadní ceny, tzn. že zájemce o takovýto byt musí mít min. 1.350.000 Kč vlastních zdrojů na byt + 4% (220.000 Kč) na daň z nabytí a někdy i až 5% (275.000 Kč) na provizi zprostředkovatele. Celkem tedy téměř 2 miliony vlastních zdrojů.
Tady narážíme na horní limit, co budou zájemci ještě ochotni akceptovat. Ač to zatím developeři nechtějí přiznat, stačí se podívat do jejich nabídky volných bytů k prodeji. Jednoznačně převládají byty 3KK. Bytů těchto dispozic a velikostí je v nabídce relativní dostatek, jejich prodeje byly v 1. čtvrtletí 2018 výrazně nižší oproti poptávaným malým investičním bytům.
U nabídky starších bytů inzerovaných na inzertních portálech, ať už realitními kancelářemi nebo přímo samoprodejci, je situace obdobná. Malé byty rychle mizí, větší byty zůstávají.
Z uvedených důvodů jsou statistiky zkreslené, ale placené články nás stále budou přesvědčovat, jak ceny bytů rostou.
Jak tedy dále? U malých bytů jsem to již zmínil výše, u větších a dražších bytů jdou proti sobě opatření ČNB a obavy bank a na druhé straně ekonomický růst. Zatím je pomyslná miska vah vyrovnaná a s tím souvisí ochlazení trhu. Která strana převáží? Osobně se obávám, že z dlouhodobějšího hlediska převáží opatření bankovního sektoru a majitelé budou muset slevit ze svých očekávání. Je jen otázkou času, kdy na to majitelé nemovitostí přijdou sami, nebo kdy si nechají poradit. Na rychlosti jejich rozhodnutí bude záviset úspěšnost prodeje a následné oživení trhu.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil, že byty jsou v průměru o 15 % nadhodnocené. Je jen otázkou času, kdy přijdou další opatření ČNB k regulaci trhu s byty.
Doposud stačilo nemovitost dát jednoduše do inzerce a kupec se našel, to již ale nyní nebude platit. Pokud si nebudete jisti s prodejem své nemovitosti, přijďte se k nám poradit. Kvalitní práce našich makléřů a naše dokonalá znalost trhu Vám může ušetřit statisíce.

4. Sezóna chalupářů začíná

Sezóna prodejů rekreačních nemovitostí začíná. Největší zájem kupujících každoročně přichází od dubna a kulminuje před příchodem léta. Průměrné ceny chalupy se od roku 2014 zvýšila o pětinu na více než milion korun za objekt.
Přichází tedy ideální doba na vyklizení staré chalupy a přípravu na její prodej.
S příchodem jara se probouzí také zájem o rekreační objekty. Jak ale ukazují prodejní statistiky RE/MAX, obliba chat či chalup strmě vzrůstá několik posledních let a spolu s tím rostou také ceny těchto nemovitostí.
Lidé chtějí odpočívat
Nejvíce chat a chalup se prodá ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se prodávají chalupy na Zlínsku nebo v Olomouckém kraji. Tyto statistiky platí dlouhodobě. Co se naopak mění, jsou požadavky kupujících. Převažuje totiž poptávka po koupi objektu po rekonstrukci. Lidé hledají rekreaci a ne další místo, kde budou muset pracovat. To se oproti minulosti dost změnilo. Dříve lidé jezdili na chalupu, kterou si postupně sami opravovali a rekonstruovali. Dnes takové příležitosti nehledají. Chtějí houbařit, koupat se, jezdit na kole a chodit na procházky. S rekreací souvisí i komfort, který by objekt měl splňovat. Zájem je i o chalupy, které jsou příjemně a stylově zařízeny. Ty se prodávají rovnou s vybavením. Menší zájem je o chalupy určené k rekonstrukci a pokud, pak musí být zohledněna prodejní cena.
Lokalita určuje cenu
Další důležitým faktorem je lokalita. Dnes už tolik nezáleží na tom, jde je chalupa na samotě/polosamotě, ale spíše na tom, zda je v blízkosti lesa nebo u vody. Stejně podstatný faktor je vzdálenost od bydliště kupujících. Málokdo je ochotný dojíždět více než hodinu od domova. Výjimkou jsou speciality jako apartmány na horách. Někteří klienti hledají možnost odjet z města a proto kupují chalupu, kde si mohou děti pobíhat po okolí. Jiné, sportovněji založené, zase hledají možnost vlastní realizace. Další skupina hledá cestu, jak si pěstovat vlastní zeleninu a ovoce a chce mít svůj kout, kde je to možné.
Pokud tedy uvažujete o prodeji své chalupy, přišel ideální čas. Rádi Vám pomůžeme s přípravou, nastavením správné prodejní ceny i dalšími okolnostmi.

3. Kde ty byty jsou?

Taky se Vám zdá, že je nabídka nemovitostí v Brně a okolí přebraná, resp. že jsou v nabídce pouze předražené nemovitosti?
Čím je to způsobeno?
Prodává se méně?

Z následujících statistických údajů pro okresy Brno-město a Brno-venkov vydávaných katastrem nemovitostí plyne, že počet změn vlastnického práva se mezi jednotlivými roky nijak zásadně neliší

změna vlastnického práva Brno-město Brno-venkov
2017 14.802 12.116
2016 14.205 12.794
2015 15.611 12.284
2014 13.243 10.607

Nedostatek nemovitostí není hlavní příčinou.
Lidé se velmi často orientují podle nemovitostí a nabídkových cen ve veřejné inzerci. Bohužel v inzerci zůstávají pouze předražené nebo jinak nevyhovující nemovitosti. Z tohoto důvodu je pak mnohdy očekávání prodávajících o 30% i více nad skutečnou tržní cenou. Ceny nemovitostí jsou přitom již tak vysoko, že lidé na ně jednoduše nemají nebo jim je banky neprofinancují.
Naopak u nemovitostí, kde je přesně stanovena prodejní cena profesionálním makléřem, dochází k rychlé realizaci a nemovitost se v inzerci tzv. vůbec neohřeje. Ve většině případů i tak prodávající dostanou víc než očekávali. Při více zájemcích je rovněž možno dosáhnout vyšší cenu např. aukcí.
Profesionální makléř takto prodá nemovitost za reálnou maximální cenu.
Mít nemovitost dlouhé měsíce v nabídce za nereálnou cenu, jen proto že ostatní majitelé za tuto cenu nabízí své neprodejné ležáky, je velmi špatná strategie.
Většina majitelů nakonec z různých důvodů (časových, finančních, rodinných ap.) z přemrštěných částek ustoupí, celý prodej se však minimálně o půl roku a déle protáhne a mnohdy ve finále prodávající prodají za nižší cenu, než by byla reálná na počátku prodeje, především proto, že se jejich nemovitost stala dlouhou a někdy i nekvalitní inzercí tzv. profláknutá a nezajimavá.
Závěr tedy je:
Ze všeho nejdůležitější je stanovení optimální, resp. maximální reálně prodejní ceny.
Prodává se stále stejně. Vyšší zájem o koupi souvisí s ekonomickým růstem domácností a růstem mezd, čímž roste chuť kupovat nemovitosti a tím kvalitně uložit přebývající kapitál.

2. Byty se pořizují jako investice

Oproti dřívějším letům se v roce 2017 víc prodávaly byty, které si lidé pořizují jako investiční příležitost – jsou to tradičně dispozice 1+kk, do nichž lidé ukládají uspořené finance a dále je pronajímají. Zájem o jednopokojové byty byl o pětinu vyšší než v předchozích letech 2015 a 2016 a tím z trhu v podstatě zmizely.
Výnosy z pronájmů jsou stále atraktivní
Pořízení investičního bytu je stále velmi výhodné. I když pořizovací cena bytů dále roste, rostou také ceny pronájmů. Proto je výnos z pronajatých bytů pořád velmi lákavý. Na růstu cen samozřejmě nejvíce vydělali brněnští menší investoři, kteří byty koupili před dvěma až třemi lety a teď je pronajímají. Nejenže mohou mít v současnosti vyšší výnosy, než plánovali, ale s největší pravděpodobností výrazně vzrostla i cena jejich nemovitostí.
V současnosti se v Brně nabízí zhruba 470 volných bytů k pronájmu. Více než čtvrtina z nich jsou byty jednopokojové, asi 40 % jsou byty dvoupokojové, čtvrtinu tvoří třípokojové byty a zbytek ty větší. Tradičním investičním produktem je garsoniéra, protože nabízí nejvyšší výnos z pronájmu na metr čtvereční. Jedná se o flexibilní produkt a je zpravidla výhodnější a bezpečnější pronajímat dvě garsonky než jeden velký byt. Obsadit menší byt nájemníkem je pro investora vždy rychlejší.
Průměrná cena nabízených jednopokojových bytů k pronájmu v Brně je 265 Kč za metr čtvereční. U dvoupokojových bytů je cena o něco nižší, činí 230 Kč za metr čtvereční. Třípokojové byty se nabízí s průměrnou cenou 200 Kč za metr čtvereční. Jedná se o cenu čistého nájmu, náklady na energie a provoz domácnosti vyplývají z počtu bydlících osob a stavu nemovitosti. Cena za pronájem je odvislá od lokality – například ve studentských městech, jako je například Brno, hraje velkou roli vzdálenost od univerzit. Dražší jsou pochopitelně byty v dobrém technickém stavu.Nejdražší pronájem lze pak očekávat u bytů v novostavbách. Rozdíl nájmů mezi bytem v novostavbě a starším bytem v dobrém stavu je v průměru kolem 10 % (údaje za Brno).
Poptávka po nájemním bydlení je v Brně silná. Žije zde velké množství studentů, ale výrazně roste také množství zahraničních pracovníků, kteří hledají střednědobé bydlení a jsou ochotní platit vyšší nájem. Potenciál těchto dvou skupin je natolik silný, že vznikají specializované nájemní domy určené pro zahraniční studenty a pracovníky. Tyto poskytují nejen ubytování, ale taky zázemí pro společenské aktivity a trávení volného času.

1. Porostou ceny nemovitostí v Brně a okolí i v letošním roce? Jak nejlépe prodat nemovitost?

Podle nejnovějších údajů se v roce 2017 propadly prodeje nových bytů v Brně o 40 %. Podle oficiálních čísel stavitelů se jich prodalo pouze 924. Není to ovšem malým zájmem o nové bydlení, ale tím, že se nestaví a lidé nemají z čeho vybírat. S tím souvisí i růst cen nových bytů – v roce 2017 zdražily v průměru o 11 %. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu v uplynulém roce vzrostla meziročně z 53.500,- Kč na 60.100,- Kč. Vyplývá to z pravidelné analýzy brněnského trhu společnosti Trikaya. Podle Asociace brněnských architektů a stavitelů se však nejedná o cenovou bublinu. Poptávka lidí po nových bytech je velká, ale vůbec tomu neodpovídá omezená brněnská nabídka. Problémy s územním plánem vedou k tomu, že se opravdu přestává stavět. Zahájená výstavba v uplynulém roce je podle dostupných čísel nejnižší za poslední tři roky. Na jedno čtvrtletí roku 2014 připadá průměrně 246 zahájených bytů, v roce 2015 to je 178 zahájených bytů, v roce 2016 celkem 128 zahájených bytů a v roce 2017 je to pouze 98 zahájených bytů v bytových domech na čtvrtletí. Když se nestaví nové byty v Brně, lidé je hledají za hranicemi města a jsou úspěšní. Stejně se zachovali i stavitelé – když je v samotném městě možné stavět jen velmi omezeně, přesunuli se mimo něj. Data Českého statistického úřadu ukazují, jak se přelívá výstavba do okresu Brno-venkov. Jedná se o orientační srovnání na základě vydaných stavebních povolení, přesto je zřejmé, že suburbanizace se rozjela v Brně na plné obrátky.

Vyhledání nemovitosti

Podpora a asistence makléře

Právní služby

Posouzení stavu

Dohled nad financemi

A mnohem víc

"Ochota, porozumění, rychlost, spolehlivost, max. nasazení a fundovanost."

"Pronajímal jsem byt a neměl jsem zájem kontaktovat žádnou realitní kancelář (mám s nimi velmi špatné zkušenosti). Nicméně ozval se mi pan Němec a svým příjemným a hlavně nenásilným vystupováním mě přesvědčil. Dovedl takové zájemce, o které jsem měl zájem (nenutil mi všechny) a i když jeho klientem byla druhá strana (v tomto případě nájemníci), zajímal se i o moje přání a požadavky. Jeho chování bylo vždy příjemné a profesionální a když bych zase byt pronajímal, určitě bych se na něj bez obav obrátil. Jsem rád, že i v této oblasti jsou ještě slušní lidé, kterým se dá věřit. Ať se daří. Tomáš Matějka"

"Profesionální a vstřícný přístup, se kterým jsme velmi spokojeni a můžeme jen doporučit."

"Potřeboval jsem pronajmout byt a měl jsem k tomu podmínky. Tyto podmínky makléř dodržel a věnoval se sehnání nájemců s maximální energii. Byl jsem velmi spokojen."

"Přístup makléře je profesionální,a se službami jsem byl velice spokojen."

"Děkuji za skvělou spolupráci s Ing Magdalenou Hečkovou při pronájmu mého bytu a zpracování dvoujazyčné nájemní smlouvy. Naprostá spokojenost. Jiří Fiala"

"Pana Keslera vnímám jako zkušeného profesionála, který si udržel lidský přístup i ohleduplnost, což jsem ocenila nejen jako prodávající, ale i jako kupující. Jsem s jeho prací velmi spokojená a pana Keslera mohu jen doporučit."